«Грізна» установка — «хмарне» питання

Шановні землероби, по-перше, наше ФГ «Сонячні сади» хоче вибачитись перед вами за те, що застосування нашим фермерським господарством нової противоградової системи викликало у багатьох з вас занепокоєність, а подекуди і простий людський страх. Відсутність достовірної інформації часто породжує чутки та фантастичні, нічим не підтверджені, здогади про їх негативний вплив на навколишнє середовище.

В зв’язку з цим вважаємо за необхідне проінформувати, що ФГ «Сонячні сади» весною 2017 року законно придбало новітню систему «Зеніт», виробництва ТОВ «Барва» (Арменія), призначену для захисту сільськогосподарських угідь від руйнівного впливу граду. Система «Зеніт» була разроблена та пройшла випробування ще у 2006 році. А у Європі противоградові системи, що працюють за таким принципом, використовуються вже понад 40 років. Більше 600 систем виробництва ТОВ «Барва» використовуються на території України, Російської Федерації, Грузії, Арменії, Туреччини, Ірану.

Згідно офіційної довідки виробника та технічних характеристик, принцип дії противоградової системи «Зеніт» є наступним: при роботі установка генерує міні-вибухи, що повторюються кожні 6-8 секунд. Завдяки цьому створюються ударні хвилі, які підіймають прогріте повітря з поверхні землі до градонесучих хмар. В результаті підйому теплого повітря замість граду випадає талий сніг, дощ, або дуже маленький град, що не може завдати шкоди при падінні.
Для роботи установка використовує звичайний побутовий газ пропан-бутан. Ніяких інших хімічних речовин в атмосферу не викидається. Ударні хвилі, генеровані таким методом, є безпечними для навколишнього середовища, включаючи флору та фауну. Радіус дії системи має локальний характер та, згідно технічних характеристик виробника, не перевищує 500 метрів.
На території України вже встановлено понад 10 таких систем, що працюють за зазначеним принципом. В зв’язку з цим є роз’яснення Центру з гідрометеорології від 23.06.2015 р., що «використання для господарської діяльності противоградових установок не буде мати впливу на навколишнє середовище. Зазначені установки не затримують дощу, не викликають змін на траєкторії шляху хмар та їх застосування не пов’язане з небезпекою для людей або тварин»

Також, протягом деякого періоду тестування, виконувалися багаторазові перевірки для стеження за випаданням дощу в різних господарствах світу (Франція, Італія, Нідерланди тощо). Дощоміри встановлювалися як на захищених ділянках, так і на незахищених, в радіусі 3 км. І жодного разу не спостерігалось будь-якої різниці у випаданні дощу між ділянками. За даними виробників всі звіти, які зараз отримуються від клієнтів з багатьох країн світу, підтверджують ці результати.

Хочемо наголосити, що описана система не має нічого спільного з іншим обладнанням, яке використовує ракети, заряди, розпилює хімічні сполуки (йодид срібла), та має значно більший радіус дії.

На разі, згідно з даними довідки Запорізького обласного центру метеорології від 05.06.2018 р., кількість опадів по Запорізької області за квітень становила 6-14 мм, що відповідає 17-38 % від місячної норми (на метеостанції, що розташована на території нашого саду, за квітень було зафіксовано опадів 8,8 мм). За травень кількість опадів у Запорізькій області становила 12-22 мм, що відповідає 24-47% місячної норми, а в окремих районах випало всього 4-5 мм, що становить 7-13 % від норми (в саду зафіксовано 10 мм). Тобто, показники опадів у саду є в межах середніх показників по Запорізькій області. До речі, локальні опади, у вигляді граду, за цей період були зафіксовані в с. Давидівка та с. Радивонівка і двічі у смт Якимівка. Хочемо наголосити, що в цей період, квітень-травень, наша система захисту від граду не застосовувалася.

Вже не перший рік на нашій землі хазяйнує така сильна посуха. А останнім часом і взагалі досить характерним для літнього періоду стало явище «сухої грози», коли гримить, але дощ не йде. Цим надзвичайно спекотним літом ми всі вже вкотре стали свідками повторюваного досить цікавого явища, яке називається суха гроза. Наприклад, в ясному небі з’являються хмари, хмари починають згущуватися, сонце приховане, дощу, як правило, немає, і виникає майже безперервний гуркіт грому. Тож у посушливому літі треба перестати звинувачувати протиградове обладнання – йдеться мова про глобальні зміни клімату.

Ми розуміємо занепокоєння наших колег фермерів та місцевих жителів складними погодними умовами, але хочемо сказати, що плодовим деревам для нормального розвитку дощі потрібні не менш, ніж іншим рослинам, бо карликові дерева дуже чутливі до повітряної посухи. Тому ми чекаємо на дощ не менше за інших фермерів.
В цей важкий, як економічно так і політично для всієї країни час, ми щиро не хочемо конфронтації з нашими сусідами. Ми розглядаємо наші стосунки як добросусідські. Тому сподіваємось на взаєморозуміння, відкритість до діалогу, але на основі розуму, а не емоцій.

Дмитро Станчев, голова ФГ «Сонячні сади»

Читайте также:

Добавить комментарий

%d такие блоггеры, как: