Популяризація агротуризму

Запорізькій регіональний Фонд підтримки підприємництва представляє Україну у великому міжнародному проекті з популяризації агротуризму «CERTOUR ІІ».

Депутат обласної ради Людмила Любім розповіла, що на зустрічі з представниками Мінекономіки України та фахівцями європейського проекту «FORBIZ» роботу регіонального фонду підтримки підприємництва у Запорізькій області в грудні 2018 року визнано результативною:
— Регіональні фонди працюють у нас із 1998 року. За цей час пройшли певні зміни і в законодавстві, і в умовах роботи. На жаль, із 24 регіональних фондів в Україні активно працюючих залишилось всього 4, один із них – регіональний фонд у Запорізькій області. За статусом регіональний фонд є державною неприбутковою організацією, засновниками якої є Український фонд підтримки підприємництва і Запорізька обласна державна адміністрація. Організація утримується і фінансується за рахунок частково обласного бюджету і частково — грантових коштів. Оскільки фонди є неприбутковими, то вони не можуть займатися прямою господарською і комерційною діяльністю, бо це буде суперечити законодавству України. Тому зараз вишукуються варіанти, в тому числі і активної роботи фонду. Перш за все ця організація є головним виконавцем бюджетної Комплексної програми з розвитку малого і середнього підприємництва в регіоні. Життя змушує шукати кошти на утримання фонду, на розширення його матеріально-технічної бази. Тож залучаються і міжнародні грантові проекти.
Шановні читачі, пропонуємо вашій увазі розповідь керівника фонду Володимира Степаненка про стан та напрямки розвитку зеленого туризму у нашій області.
— Треба зазначити, що фонд має значну підтримку від місцевої влади. Саме завдяки цьому наш фонд не тільки залишається на плаву, а ще й позиціонує себе, як один із найактивніших фондів в Україні. І на цю бюджетну програму з розвитку малого і середнього підприємництва, у порівнянні з іншими областями, виділяються нормальні кошти. Серед пріоритетів роботи, в першу чергу, розвиток молодіжного підприємництва – інкубаторів, розвиток сільського зеленого агротуризму. Вони обрані тому, що актуальні у всьому світі. І, по-друге, вони напряму співвідносяться із стратегією розвитку Запорізької області до 2020 року, яку депутати Запорізької обласної ради прийняли ще в 2016-му.
На запитання, чи цікавий відпочивальникам та підприємцям зелений туризм, Володимир Степаненко відповів:
— Роботу з популяризації та сертифікації агротуризму ми розпочали у 2013 році. Нас було обрано партнерами у великому транскордонному проекті – «CERTOUR». Це проект, який стосувався 6-ти країн Європейського Союзу і країн Східного партнерства, що виходять на кордони Чорного моря. І він передбачав систему сертифікації якості агротуристичних послуг. Щоб приступити до цього проекту, нам треба було дослідити стан зеленого туризму у Запорізькій області. І тоді ми зробили поштовх для позиціонування, для розвитку зеленого туризму в регіоні.
З 2013 по 2015 рр. ми відпрацювали цей грантовий проект. І дуже радує, коли грантовий проект продовжує працювати і після донорського фінансування. Результатом цієї роботи стало проведення сертифікації якості наданих послуг садибами зеленого туризму в нашій області, такі сертифікати ми видали в 40-ок об’єктів. Це в першу чергу Мелітопольский, Вільнянський, Запорізький, Бердянський райони. Є сертифікована садиба в селі Атманай Якимівського району. Це найактивніші райони і більшість із них – степові. Люди іноді вважають, що окрім моря і Карпат у нас більше немає куди поїхати. Але завдяки тому, що перший проект «CERTOUR» був відпрацьований нашою організацією, як представницею України, а право реалізації проекту надається виключно на конкурсних засадах, то Європейська Комісія обрала нас і в новому періоді реалізації програми. Він називається «Спільна операційна програма «Басейн Чорного Моря 2014-2020». І ось результатом проведення конкурсу стало якраз те, що нашу організацію від України було обрано партнером в цей проект, який має назву «CERTOUR ІІ». До нього увійшли 5 країн, 6 організацій. Лідер-партнер – це торгово-промислова палата м. Кавала, Греція. Далі: грецький партнер – муніципалітет м. Ксанті. Наша організація від України. Румунію представляє муніципалітет м. Констанца. Туреччину – муніципалітет м. Щіле. І Вірменію представляє громадське об’єднання з розвитку зеленого туризму Development Principles. Оце країни і організації, які стали працювати в цьому напрямку. І, до речі, стартова конференція відбулася 2 тижні тому. Термін дії проекту 2 роки.
Обласна законодавча і виконавча влада нас у цьому питанні підтримує, регіональний проект зі створення і підтримки цього кластера* буде реалізовуватись за рахунок коштів обласного бюджету. До речі, грантовий проект CERTOUR ІІ передбачає наступне: 92% коштів ми отримуємо на реалізацію проекту від міжнародного донора, а 8% нам надає обласний бюджет у вигляді співфінансування. Окремо хочеться зазначити, що від профільної комісії обласної ради з питань економічного розвитку, інвестицій, регуляторної політики та підприємництва, якою керує Людмила Любім, є всіляка підтримка.
До відома: наразі в Запорізькій області офіційно зареєстрованих садиб зеленого туризму – 32, про це повідомляється на сайті облдержадміністрації. У нинішньому, 2018 році, до них додалося ще 8 сертифікованих садиб. Можливі різні варіанти зеленого туризму: гастрономічний, релігійний, міні-зоопарки, етнічний тощо. І краще, коли в одному районі є різні, тоді вони можуть створювати кластер, можуть один в одного інтегруватись, надавати спільні послуги. Ми зіткнулися з тим, що коли в якомусь селі з’являється садиба зеленого туризму, біля неї завжди починає створюватись якась нова інфраструктура у вигляді міні-ринку, кафетерію, пункту, де продаються сувеніри і т.і. Тобто, це дає поштовх розвитку малого бізнесу у громадах.
Володимир Степаненко додає:
— Людям, які зацікавились напрямком, і вони мають бажання долучитись до розвитку сільського зеленого туризму у Запорізькому регіоні, раджу звертатись безпосередньо до мене. Адреса нашої організації: м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, 90, офіс 27, телефон: 213-04-62, або дослідити наш сайт чи сторінку у Фейсбуці. До речі, коли в 2013 році я вперше дав інтерв’ю стосовно старту проекту, який буде підтримувати сільський зелений туризм, до мене звернувся молодий підприємець, сам містянин Борис Ігнатко. Він зацікавився і протягом 2013-2018 років вже відкрив у Запорізькому районі 3 садиби зеленого туризму. І одна з них нині дуже популярна – це «Аквазоо – Петрополь» в 15 км від Запоріжжя в бік Дніпра. Вона дуже активно працює і приймає туристів.
Вже згадувалася активна унікальна садиба в селі Атманай, керівниця проекту – Галина Карабут. Сподіваюся, що в 2019 році до нашого руху і проекту приєднаються також інші садиби Якимівського району, бо тут для цього є усе: працьовиті люди — підприємці, гарна природа: чудовий приазовський степ, лимани, море.

Кла́стер* — група однакових або подібних елементів, зібраних разом або близько один до одного.

За матеріалами Запорізької обласної ради

Читайте также:

Добавить комментарий

%d такие блоггеры, как: