Відповідальність спільна

Ось і настав час розставити усі «крапки» над «і». Почнемо з останньої події в житті нашої об’єднаної територіальної громади – дострокове припинення повноважень голови селищної ради Якимівської ОТГ Валентини Громихіної на другому пленарному засіданні двадцятої сесії селищної ради, яке відбулося 26 грудня. Чи було це несподіванкою для самої Валентини Миколаївни і для більшості мешканців територіальної громади? Однозначно, ні, бо протистояння між селищним головою і так званою депутатською «більшістю» почалося буквально з першої хвилини після того, як вона прийняла присягу. Буквально все, що пропонувала голова селищної ради, починаючи з місця проведення сесії, до порядку денного, підлягало негайній протидії, аби показати, хто насправді у цьому «домі», який нині зветься об’єднана територіальна громада, справжній господар. Активісти депутатської групи «За розвиток Якимівської громади» так назвалися лише для красивого слівця, бо їхня реальна діяльність спрямована абсолютно в іншому напрямку.

У рішенні №30 «Про дострокове припинення повноважень Якимівського селищного голови Громихіної В.М.» зокрема йдеться про те, що всупереч приписам ст.13 Закону України «Про теплопостачання», згідно з яким вирішення питань в сфері теплопостачання належить до повноважень органів місцевого самоврядування, Якимівська селищна рада під головуванням Громихіної В.М. протягом тривалого часу не вживала ніяких дієвих заходів для вирішення вказаної проблеми, просто констатуючи факт неготовності теплового господарства смт. Якимівка до роботи в осінньо-зимовий період. Далі цитуємо текст цього рішення дослівно. «Ще до початку опалювального сезону, а саме 13 серпня 2018 року під час наради з розгляду проблемних питань підготовки смт. Якимівка до опалювального сезону, селищний голова Громихіна В.М. доповіла про розроблену Програму переведення на індивідуальне (поквартирне) опалення населення смт. Якимівка, однак дана програма так і не була погоджена з депутатськими комісіями та не була прийнята аж до 10.09. 2018».

Зверніть, будь ласка, увагу на слова, виділені тут жирним шрифтом. Вам цікаво, чому саме дана програма так і не була погоджена з депутатськими комісіями і вчасно не прийнята? А тому, що депутати вищеназваної групи, маючи більшість, постійно і цілеспрямовано блокували і роботу депутатських комісій і все, що було так чи інакше пов’язано з прийняттям Програми переведення на індивідуальне опалення. Як? А дуже просто – не з’являлися на засідання постійних депутатських комісій, аби не було необхідного кворуму для їх роботи та прийняття відповідних рішень. Мета такої їхньої поведінки очевидна — в підсумку зробити винною у цьому голову селищної ради, що, власне, як бачимо, і зроблено тією ж депутатською більшістю. А члени депутатської групи «ЗРЯГ» (язик не повертається назвати її «За розвиток Якимівської громади») при всьому цьому «білі і пухнасті?» Принаймні, такими вони хочуть бути в очах своїх виборців та інших мешканців нашої територіальної громади. Але здоровий глузд і багатовікова народна мудрість свідчать, що коли сваряться двоє, в цій сварці, в тій чи іншій мірі, обоє і винні. А тут все звалюють на одну голову, користуючись кількісною перевагою.

У приватних розмовах між собою мешканці Якимівки та інших сіл сходяться на думці, що голови та депутати органів місцевого самоврядування мають нести однакову відповідальність за стан справ у нашій об’єднаній територіальній громаді. Не можуть дійти між собою і головою згоди? Відсторонюють від посади всенародно обраного голову? Тоді хай разом із нею теж ідуть у відставку! А люди будуть заново обирати у громаду і голову, і депутатів!

До речі, нещодавно Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман ініціював внесення змін у Закон «Про місцеве самоврядування». За цими змінами депутати органів місцевого самоврядування так само як і голови починають нести відповідальність за свої рішення, а в разі дострокового припинення повноважень голови депутатами ради – вони також разом із ним ідуть у відставку, а потім призначаються нові спільні вибори. Цю ініціативу Прем’єр-міністра підтримали на засіданні регіонального відділення Асоціації міст України усі представники органів місцевого самоврядування Миколаївщини, які висловили стурбованість ситуацією в об’єднаних територіальних громадах і висловилися за необхідність збалансувати повноваження і відповідальність в органах місцевого самоврядування.

«Те, що сьогодні відбувається в Україні інакше, як зґвалтуванням місцевого самоврядування назвати не можна,» — сказав, коментуючи ситуацію Миколаївський міський голова Олександр Сєнкевич.

Факти свідчать, що відсторонення невигідних владі голів ОТГ стає поганою тенденцією знущання над вибором людей. Так у Срібнянській селищній раді Чернігівської області депутати продемонстрували своє ставлення до громади, її вибору та реалізації її права обирати, коли на першій же сесії відправили у відставку новообраного голову Олега Куделю. У Южноукраїнському депутати міської ради нещодавно припинили повноваження всенародно обраного міського голови Віктора Параконного. Миколаївський міський голова Олександр Сєнкевич теж свого часу пережив цю процедуру, на посаді його поновив суд.

Підсумовуючи сказане, можна зробити декілька висновків. По-перше. На наш погляд, те, що сталося у нашій об’єднаній територіальній громаді 26 грудня на другому пленарному засіданні двадцятої сесії селищної ради – яскравий приклад рейдерського захоплення влади депутатським угрупуванням «ЗРЯГ», які комунальні питання збираються вирішувати за допомогою партійної приналежності і вертикальних вказівок, які не мають нічого спільного з реальними інтересами громади і розвитком території. Для цього вони й шукають слухняних виконавців, а незручних прибирають.

По-друге. Створення об’єднаних територіальних громад у рамках реформи децентралізації – один із важливих елементів втілення європейських демократичних принципів і стандартів. Але створення ОТГ і вибори до них виявили серйозні проблеми. І найнебезпечніша з них – законодавча нестиковка. Голову ОТГ обирають на прямих виборах, однак право на його усунення має селищна рада. Відтак, практика показує, що на місцевому рівні нерідко відбувається узурпація влади політиками, які в якості інструментарію для досягнення своєї мети обрали ОТГ і суди.

По-третє. Знову постає питання ефективності судової реформи. Особливо, що стосується судів і суддів першої інстанції, де рівень корупції досі залишається високим.
А ви, шановні читачі, висновки з усього цього робіть самі. Але при цьому задумайтеся, чи для цього був потрібний Майдан, щоб сміятися з людей та нехтувати їх вибором і думкою? Чи за таку демократію і справедливість боролися люди? Який же розвиток буде в державі, де люди зневірилися у правді і мігрують з рідної країни?

Редакційна колегія

Читайте также:

Добавить комментарий

%d такие блоггеры, как: