Монетизація субсидій

Взагалі ця тема на даному етапі розвитку й реформи комунальних відносин досить важлива, незважаючи на те, що із року в рік кількість субсидіантів в Україні невпинно зменшується. Пов’язано це, насамперед, з тим, що зменшення кількості субсидіантів (одержувачів субсидій) не вирішує головної проблеми, а саме економію енергоресурсів в Україні в цілому. Ми все ще є однією з найбільш енергозатратних країн Європи.
Як ви вже мабуть знаєте, уряд затвердив нові правила виплати субсидій. З січня 2019 року почалася монетизація – виплата субсидій у грошовій формі. За останній рік це вже третє рішення про зміну роботи системи субсидій.
Уперше уряд змінив підхід до нарахування субсидій у травні минулого року Мета – зробити їх більш адресними. Вдруге критерії субсидіантів довелося змінювати у жовтні разом із підвищенням ціни на газ для населення.
На фоні постійного зростання тарифів, населення доволі чутливо реагує на зміну правил оформлення субсидій. В багатьох із наших читачів накопичився чималий перелік запитань до органів соціального захисту населення: як працюватиме монетизація, чи вистачить коштів у бюджеті для субсидій, що робити у випадку виникнення суперечливих ситуацій.
Зі слів генерального директора директорату сім’ї та соціальної підтримки населення Мінсоцполітики Віталія Музиченко випливає таке:
— Тарифи – не єдиний фактор, який впливає на потребу громадян в отриманні соціальної підтримки. Ми спостерігаємо активну динаміку збільшення доходів населення. Вона триває з 2017 року. Доходи громадян, пенсії в тому числі, поступово збільшуються і це перший фактор, який впливає на потреби людей в отриманні субсидії. Другий фактор – перегляд правил надання житлових субсидій з травня 2018 року. Третій фактор – підвищення ціни на газ. Ці три фактори відіграють основну роль при реалізації права на субсидії.
— Чому при призначенні субсидії враховуються доходи всіх членів сім’ї незалежно від місця реєстрації і проживання!?
— Раніше критерії надання субсидій дозволяли окремим громадянам маніпулювати певними обставинами, перш за все – місцем реєстрації. Так, наприклад, виявилося, що у 80% випадків таку субсидію отримувала мати з дитиною за відсутності зареєстрованих інших членів сім’ї. Тобто у квартирі реєструвалася мати з дитиною. Мати, як правило, перебувала у декретній відпустці або у відпустці з догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Можете здогадатися, які там були розміри субсидій. Коли почали вивчати цю ситуацію, виявилося, що батько цієї дитини, або чоловік цієї жінки був зареєстрований за іншою адресою і це дозволяло їм отримувати житлову субсидію. Один з критеріїв, який змінився з травня, полягає у тому, що при призначенні субсидії враховуються доходи всіх членів сім’ї незалежно від того, де вони зареєстровані і де вони проживають. Ми говоримо про це, як один з показових прикладів, а їх в Україні, повірте, тисячі.
Як вже було зазначено вище, з першого січня цього року стартувала виплата субсидій у грошовій формі, або монетизація. З цього приводу треба нагадати, що ще 27 грудня 2018 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову №1176 про надання житлових субсидій населенню у грошовій формі. На це у Державному бюджеті передбачено 20 мільярдів гривень. Відбуватиметься монетизація в кілька етапів, і вже з жовтня 2019 року абсолютно всі, хто має субсидії та пільги, отримуватимуть їх у грошовій формі.
Як це працюватиме? Спеціалістами Якимівського управління соціального захисту населення 29 січня мені була надана інформація в статті «Про надання житлових субсидій населенню в грошовій формі». Що з неї витікає? По перше – вона тісно перекликається з тими матеріалами, які вже були опубліковані в багатьох ЗМІ, але є й відмінності – по-перше, яка ж це «монетизація», коли гроші скоріше «віртуальні», вони будуть на рахунках в АТ «Ощадбанк» з подальшим переведенням цих коштів на рахунки керуючих багатоквартирного будинку та виконавців комунальних послуг, які в подальшому розподіляються ними на особові рахунки одержувачів житлових субсидій. А чому не напряму одержувачам субсидій!?
Є й інші запитання. З інформації, що мені люб’язно надали спеціалісти відділення соціального захисту населення, випливає, що з 1 січня 2019 року брати участь у першому етапі монетизації будуть ті сім’ї, які звернуться за допомогою вперше і що субсидія від держави буде надходити на їх персональний аккаунт в Ощадбанку. Банк буде розраховуватись за субсидіанта з постачальниками комунальних послуг та одразу інформувати SMS-повідомленням громадян про те, скільки їм залишилось доплатити за комуналку. Але ж багато хто з людей пенсійного віку не має навіть мобільних телефонів, як бути!?

Сергій Білецький

(Детальніше у номері газети) 

Читайте также:

Добавить комментарий

%d такие блоггеры, как: