Як «більшість» ігнорує правові норми і куди поділися три мільйони?

У попередньому випуску нашої газети, у матеріалі про сесію Якимівської селищної ради, ми розповідали про зміни у структурі апарату селищної ради, які затвердили депутати від «більшості». У продовження теми, вважаю за необхідне розглянути питання трудових відносин з працівниками селищної ради згідно нової структури.
Згідно положень Цивільного Кодексу України, необхідною передумовою реорганізації суб’єктів господарювання є відповідне рішення власників (чи інших уповноважених на це органів), яке приймається після детального економіко-правового обґрунтування доцільності такої операції. Доведення до носіїв рішень (у нашому випадку – до депутатів) переваг реорганізації здійснюється у ході доповіді про реорганізацію. У ній акцентується увага на основних завданнях та мотивах реорганізації, в загальних рисах змальовується реорганізаційний процес та його фінансово-правові наслідки для власників.
У нашому випадку процес реорганізації відбувається на підставі рішення сесії від 18.01.2019 р., але ніякого детального економіко-правового обґрунтування доцільності такої операції не було проведено. Комісія, яка повинна була вивчити питання щодо доцільності існуючої структури апарату селищної ради, ніяких висновків не зробила («більшість» не стала чекати результатів її роботи). А прийнятий проект рішення навіть на засіданнях постійних депутатських комісій не обговорювався. Тобто, це рішення прийняте, як-то кажуть, «з коліс» і ні про яке дотримання правових норм не йдеться. Щоб зрозуміти, чим для селищної ради закінчиться процес реорганізації, і що матиме селищна рада від цих дій, слід розглянути юридичні аспекти процедури реорганізації.
Питання скорочення чисельності працівників та штату має вирішуватись з неухильним дотриманням усіх вимог законодавства, починаючи з прийняття рішення щодо такого скорочення, а потім – оформлення наказу про внесення змін до штатного розкладу, здійснення процедури повідомлення працівників, посади яких скорочують, інформування державної служби зайнятості (питання – а чи було так зроблено у нашому випадку?).
Звільнення з попереднього місця роботи за п. 1 ст. 40 КЗпП здійснюється при реорганізації, яка супроводжується скороченням чисельності або штату працівників, змінами у складі державних та інших органів за посадами, спеціальностями. Зауважу, що реорганізація не завжди пов’язана зі звільненням працівників.Кожному працівникові, посада якого скорочується або перейменовується, обов’язково пропонується його переведення на іншу роботу за відповідною спеціальністю, а за її відсутності та, якщо є вільна вакансія за іншою посадою, – інша робота. Це оформлюється письмово, і пропозиції, зазвичай, надаються тричі. Зазначу: відповідно до ст. 32 та 103 КЗпП при істотній зміні умов праці, зокрема внаслідок реорганізації, може відбуватися зміна статусу посади (з начальника відділу – на завідуючого сектором; з головного спеціаліста – на провідного спеціаліста і т.п.). Щонайменше впродовж двох місяців за працівником зберігається обсяг виплачуваного йому до реорганізації заробітку. Якщо збереження колишніх істотних умов праці неможливе, а також при незгоді працівника продовжувати працювати у нових умовах, трудовий договір припиняється і звільнення здійснюється згідно з п. 6 ст. 36 КЗпП (відмова працівника від продовження роботи у зв’язку із зміною істотних умов праці).
У випадку з селищною радою, реорганізація тут здійснюється шляхом об’єднання кількох відділів, у наслідок чого деякі працівники будуть звільнені з роботи на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП (скорочення штатів у зв’язку з реорганізацією). При цьому слід мати на увазі, що працівники повинні бути попереджені про наступне вивільнення персонально не пізніше, ніж за 2 місяці. Деякі працівники будуть переведені на посади в ОТГ, хтось набуде права на пенсію та звільниться у зв’язку з виходом на пенсію, деякі працівники звільняться за своєю ініціативою або за згодою сторін.
На сьогодні Якимівська селищна рада розпочала процедуру реорганізації. 11 працівників, які підпадають під скорочення, попередили про це. Двом особам селищна рада не в змозі була запропонувати місце роботи. Всім іншим робочі місця були запропоновані, але троє з них від наданих пропозицій відмовились у зв’язку з тим, що ці посади не відповідають тим, які ці спеціалісти мають зараз. Іншими словами, їм запропонували посади з меншим рангом і окладом. Інші працівники, щоб мати хоч якусь роботу, дали згоду працювати на посадах за рангом нижче.
Про яке дотримання норм законодавства тут можна говорити? Всім посадовцям, які підпали під таку реорганізацію, раджу звернутися до суду і впевнена, що рішення суду буде на їх боці.
Автори цієї реорганізації впевнені, що вона приведе до істотної економії бюджетних коштів. До деякої міри це дійсно так. Бо ті, хто залишаються працювати і дали згоду на інші посади, будуть отримувати меншу заробітну плату. А яку вигоду матиме селищна рада від інших працівників, які відмовилися працювати на нижчих посадах і яким взагалі нічого не запропонували? Ніякої, бо вони стануть клієнтами районного центру зайнятості і отримуватимуть впродовж одного року виплати, які майже дорівнюють їх посадовим окладам і кошти на це буде перераховувати селищна рада.
Не знаю, звідки наші колеги зі «Слово трудівника» взяли інформацію, що таким чином зекономляться 5 мільйонів гривень. За нашою інформацією ця сума складає 2.7 млн. грн. і це при тому, якщо звільняться всі, хто підпав під скорочення. Цікаво інше: на сесії 26 грудня 2018 року депутати приймають існуючу структуру (113 штатних одиниць) і затверджують для цього фінансування, а менш ніж через місяць, 18 січня, виявляється, що грошей на утримання цієї кількості посадовців вже немає. Саме 3 млн. грн. у січні знято із захищених статей , пов’язаних з оплатою праці і різноманітними нарахуваннями на неї. А згідно чинного законодавства, кошти із захищених статей ніяк не можна використовувати на інші потреби громади. Куди поділися ці мільйони? Тож, може, саме в цьому і криється такий поспіх з нинішньою реорганізацією?
Хочу звернути увагу на ще одне порушення правової норми – жодному з керівників відділів, які об’єднуються, не було запропоновано очолити новостворені відділи, їм запропонували іншу роботу.
За останньою інформацією, яку ми отримали вчора, у цьому закладі місцевого самоврядування хтось таки почув «голос розуму» і призупинив процес об’єднання відділу освіти, молоді та спорту і відділу культури та туризму в один структурний підрозділ. Чи хтось їм підказав, чи читали нашу газету, де ми стверджували, що не можна об’єднувати те, що не об’єднується? Але впевненості, що це призупинення не рушить з місця, немає ніякої. Хто знає, яка команда надійде «зверху». А те, що саме там приймаються рішення, сумнівів немає. Інакше ми б у же знали, хто очолить новостворені відділи у селищній раді.

Наталя Солодка-Могилевська

Від редакції

Нагадаємо, що структуру апарату селищної ради свого часу за вказівкою «згори» запропонувала депутатська група «За розвиток Якимівської громади». Вона ж і затвердила її на сесії, а тепер, знову ж таки, за вказівкою і нехтуючи юридичними аспектами, затіяла реорганізацію. Питається, а чи піде на користь громаді така «бурхлива» діяльність цієї депутатської більшості?

Читайте также:

Добавить комментарий

%d такие блоггеры, как: