Газові маніпуляції, або як вкрасти те, чого вже немає

Ця болісна тема на слуху відтоді, як у 90-х Україна одержала незалежність. Тоді, мабуть, єдиним фактором втримувати нашу державу в залежності саме й була газова «голка» від Росії.
Якщо вірити «відчуттям», які постійно озвучують споживачі газу, то дійсно, за останні 5-7 років якість газу в Україні значно знизилась. І не так важливо, звідки ми його зараз отримуємо, а важливо те, що газом маніпулюють, насамперед, «облгази». Ви спитаєте, про що це? А ось про що: треба зазначити, що для опалювального обладнання (газові плити, газові котли) максимальна ефективність використання палива забезпечується за умови номінального тиску. При відхиленні тиску від номінального значення ККД (коефіцієнт корисної дії) газового обладнання суттєво знижується. Відповідно це зумовлює збільшення необхідного обсягу використання природного газу, що відображається у показах лічильників газу. Ось чому, дорогі читачі, конфорки на газовій плиті у вас не горять голубим полум’ям, а часто й густо – червоним, а вода в чайнику гріється замість 7-10 хвилин значно більше. А тим часом лічильник рахує, як зазвичай.

Що ж відбувається? Протягом доби в розподільних мережах України через нерівномірне використання споживачами природного газу відбувається значна зміна тиску. Як правило, населення використовує природний газ (для приготування їжі та підігріву води), в основному, у ранкові та вечірні години. У цей час тиск у мережах знижується. Тому час закипання чайника о четвертій годині дня у порівнянні з четвертою годиною ночі може відрізнятись більш, ніж на 50 відсотків. Але у нашому випадку (перевірено особисто) тиск газу що вночі, що вдень явно не відповідає номінальному. Як сказала одна із моїх знайомих – раніше котел грів у положенні «2», зараз вже на трійці і то не вистачає тепла у квартирі і це при тому, що надворі тепла зима. До цього треба додати, що не одна вона скаржиться на якість газу. Багато людей про це кажуть уже не рік, і не два, а диму без вогню, як знаємо, не буває.

Особисто я провів невеличкий експеримент – довів 1 літр води до кипіння о 12 годині дня, а потім о 23 годині ночі. І що я одержав? Ви будете шоковані, бо в першому випадку у мене пішло на підігрів аж 12 хвилин, а в другому випадку – 11 хвилин з половиною. Майже один і той же результат! Де ж тоді правда, що час закипання у відповідні часи може відрізнятись більш, ніж на 50 відсотків? Тут і не пахло такою різницею! Тут, скоріш за все, пахне маніпуляцією з тиском газу – за рахунок штучного заниження тиску постачальники зменшують втрати насамперед у розподільчих мережах газопостачання. І друге (як вже було зазначено вище) – менший тиск – більший обсяг використання газу споживачами. От і виходить, що, як кажуть, «сонце світить, а не гріє», так це саме про наш газ. Але як перевірити маніпуляторів з тиском? Це ж просто звичайна крадіжка! Тепер навіть прилади обліку не вирішують цю проблему.

Вже давно серед фахівців витає думка, що об’єми видобування газу в Україні (а це згідно зі статистикою понад 19 млрд. кубометрів) є явно завищеними. Ось і маніпулюють, щоб покрити цю різницю. Але головною проблемою якості газопостачання, на думку багатьох, з ким мені доводилось спілкуватись, є неможливість на побутовому рівні визначити якість самого газу (на відміну від електропостачання). Саме цим і користуються ділки від газопостачання. Відтак, наші споживачі газу беруть «кота у мішку», а платять за нього, як за тигра.

Матеріал підготував Сергій Білецький

Читайте также:

Добавить комментарий

%d такие блоггеры, как: