УВАГА!!! КІР… Пам’ятка для населення

Ріст захворюваності на кір має циклічний перебіг. В 2018 році в Україні захворіло 31 954 людини (12 874 дорослі і 19 080 дітей). Найбільше людей захворіли на кір у Львівській (всього 6310 людей: 1 964 дорослі і 4346 дітей), Закарпатській (всього 3 126 людей: 598 дорослих і 2528 дітей), Івано-Франківській (всього 2953 людей: 842 дорослих і 2111 дітей), Одеській (всього 2458 людей: 1239 дорослих і 1219 дітей), місті Києві (всього 2230 людей: 1407 дорослих і 823 дитини) та Тернопільській (всього 1773 людини: 666 дорослих і 1107 дітей) областях. Від ускладнень кору померло чотирнадцять людей: десятеро дітей і четверо дорослих. З початку 2019 року в Україні зареєстровано більш 15 тисяч випадків захворюваності на кір, на території Запорізькій області з початку року зареєстрований 141 випадок кору: дорослі – 97, діти – 44. Згідно інформаційного повідомлення КНП «Якимівський ЦПМСД» в Якимівському районі зареєстровано захворювання на кір в багатодітній родині. З 12 контактних осіб госпіталізовано — 10 (діти) в інфекційне відділення Якимівської ЦРЛ з діагнозом «Підозра на кір».
Кір – це надзвичайно заразне гостре вірусне захворювання. Сприйнятливість людини до кору дуже висока. Індекс контагіозності великий. Тобто, всі діти і дорослі, які не хворіли на кір і не щеплені проти кору, але були в контакті з хворим, захворіють.
Джерелом збудника є хвора людина з моменту появи перших ознак хвороби до п’ятого дня від початку висипань. Від моменту зараження до появи перших ознак захворювання проходить від 7 до 17 днів. Початок хвороби супроводжується температурою до 39-40 С0, покашлюванням, першінням в горлі, рясними виділеннями з носа. Специфічні ознаки, наявність яких дозволяє однозначно діагностувати кір, проявляються на другий день хвороби. На внутрішній поверхні щік, в області корінних зубів з’являються червонуваті плями, вкриті дрібним білястим висипом. Виникає яскраво виражене почервоніння слизової очей, світлобоязнь. На 4-5 добу хвороби виникає корева висипка – червоні плями різних розмірів. Висипання спочатку з’являються на шкірі обличчя, за вухами, шиї, потім висип розповсюджується на тулуб, руки і ноги. Висип тримається протягом декількох днів, потім зникає у тому ж порядку, яскраво-червоні плями починають бліднути і приймати коричневий відтінок. Поряд з даними проявами, відбувається нормалізація стану хворого: спостерігається зниження температури, спадає набряк слизових оболонок ротової порожнини. Але треба пам’ятати: Не слід займатися самолікуванням! При перших ознаках слід звертатись до медичної установи. Тому, що перебіг хвороби може ускладнюватися ураженням дихальної системи: ларингітом, трахеїтом, бронхітом, пневмонією, кон’юнктивітом, блефаритом, з боку травної системи – диспепсіями, з боку органів слуху – отитом або євстахеітом. Внаслідок перенесеного кору може розвинутись енцефаліт.
Після перенесеного захворювання зберігається тривалий імунітет. Кір – це повітряно-краплинна інфекція. Вірус попадає в організм через слизові оболонки верхніх дихальних шляхів від хворої кором людини при диханні, розмові, чханні і кашлі. З потоком повітря вірус кору може попадати в сусідні приміщення й навіть на інші поверхи будинку через вікна, вентиляцію, замкові щілини, тому заразитися можна просто перебуваючи в одному будинку із хворим.
При цьому вірус швидко гине в зовнішньому середовищі, тому поширення інфекції через предмети (постільну білизну, одяг, іграшки), а також через третіх осіб, що контактували із хворим, практично неможливе. Приміщення, де перебував хворий кором, досить провітрити, щоб у ньому можна було перебувати без ризику заразитися. У колективі, в якому виявлено хворого, проводять поточну дезінфекцію, забезпечують медичне спостереження за дітьми, які спілкувались з хворим.
У кімнаті, де перебуває хворий, необхідно щодня робити вологе прибирання, часті провітрювання. Штори краще тримати закритими, тому що при кору спостерігається світлобоязнь. Постільна білизна й піжама хворого повинні бути свіжими. Хворому дають пити кип’ячену воду, компот, морси.
Єдиним надійним способом запобігти захворюванню на кір, а також попередити розвиток тяжких ускладнень є активна імунізація. Щеплення проти кору в Україні відповідно до календаря щеплень проводяться у віці 12 місяців та у 6 років. Якщо Ви хочете вберегтися від захворювання кором, не нехтуйте профілактичними щепленнями та завітайте до свого дільничного лікаря.
Найголовніше, пам’ятати – виконання цих елементарних правил рятує життя!

Головний спеціаліст відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Якимівського районного управління

Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області

О.Волкова

Читайте также:

Добавить комментарий

%d такие блоггеры, как: