Все, що потрібно знати виборцям про другий тур

Багато експертів називають вибори в цьому році самими непередбачуваними. Що ж, перший тур вже пройшов 31 березня і у зв’язку з тим, що жоден з кандидатів не набрав 50% + 1 голос, до другого туру президентських перегонів вийшли — шоумен Володимир Зеленський (30,23%) і діючий президент України Петро Порошенко (15, 95%).
Перед другим туром голосування всім виборцям потрібно чітко розуміти процедуру і бути обізнаними про всі обмеження і заборони, які їх чекають на виборчих дільницях. У цьому матеріалі ми нагадаємо про всі процедурні моменти, пов’язані з другим туром голосування на виборах президента України.
Результати другого туру оприлюднять до 1 травня 2019, а після урочистої церемонії присяги у Верховній Раді, новий глава держави вступить на посаду до 3 червня.

Правила голосування

Відповідно до законодавства, обрання президента проводиться шляхом таємного голосування громадян України, які досягли повнолітнього віку. Для отримання бюлетеня і подальшого голосування виборець повинен надати члену комісії паспорт або інший документ, що засвідчує українське громадянство.
Щоб перевірити, чи є ви в списках виборців: зайдіть на сайт Держреєстру, увійдіть в особистий кабінет и далі виконуйте інструкції, що будуть надаватися або зверніться до органу Держреєстру за адресою: вул. Ігоря Щербини, 6, другий поверх будівлі райдержадміністрації. Можна звернутися і безпосередньо до виборчої дільниці.
Що робити, якщо ваше ім’я відсутнє в списку виборців? Для цього необхідно заповнити заяву про включення вас до списків виборців і віднести її разом з копією паспорта в орган ведення реєстру виборців. При здачі заяви та копії потрібно показати паспорт для ідентифікації особи.
Як голосувати не за місцем реєстрації? Сама процедура зміни місця голосування не змінилася, і проходить точно так же, як і для першого туру. Відзначимо, що для тих, хто міняв місце голосування в першому турі, потрібно повторити процедуру і для другого туру. При цьому терміни подачі документів зменшилися, і тепер в українців на всю процедуру є кілька днів — документи потрібно подати до 15 квітня. За словами керівника Якимівського відділу ведення державного реєстру виборців Світлани Крушиницької, у нашому районі такого ажіотажу з довгими чергами, як у Києві або у великих містах, не відбувається. Для видачі посвідчення про зміну місця голосування потрібно лише декілька хвилин. Для того, щоб змінити місце голосування, зазначила Світлана Крушиницька, потрібно прийти до нас із паспортом та документами, які посвідчують необхідність такої зміни (довідка з місця навчання або роботи, довідка про право власності або оренду житла, документи про відрядження і т.і.).
Відзначимо, що виборці, виборча адреса яких знаходиться на території Донецької та Луганської областей і АРК, можуть не додавати до заяви документи, що підтверджують необхідність тимчасової зміни місця їх голосування.
Після всіх підготовчих етапів до голосування у другому турі, потрібно також знати правила поведінки на виборчій дільниці, щоб не отримати штраф або ще гірше — тюремний термін. На виборчих дільницях заборонено фотографувати — не можна робити фото бюлетеня і самому фотографуватися з бюлетенем — як з порожнім, так і особливо із заповненим. Це тягне за собою кримінальну відповідальність і карається законом. Процес фотографування або зйомка на відео бюлетеня, на якому вже є відмітка за будь-якого кандидата, будуть вважатися «фотозвітом». Це карається штрафом: громадянин повинен буде заплатити від 1700 до 5100 гривень, або пройти виправні роботи на строк до двох років, або ж йому можуть обмежити свободу на термін до трьох років.
Виборцям категорично забороняється проводити в кабінку для голосування будь- яких сторонніх осіб, навіть близьких родичів. За це теж можуть покарати суворо, якщо вас помітять за таким порушенням. За це треба буде сплатити штраф у розмірі від 1700 до 5100 гривень. Також людину можуть покарати виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років.
Категорично забороняється виносити бюлетень за межі виборчої дільниці. За це порушення передбачено такі ж покарання, як і за описані вище.
Крім цього, громадянин може отримати штраф у розмірі від 1700 до 5100 гривень або виправні роботи на строк до 2 років, або обмеження волі на строк до 3 років за такі правопорушення під час виборів президента:
— якщо він працює у виборчій комісії та при цьому видав громадянину бюлетень, коли той не пред’явив йому документ, який підтверджує громадянство України;
— за будь-які спроби голосувати без встановлених для цього законом підстав;
— за вкидання бюлетенів у великій кількості у виборчу урну під час голосування. Людина має право кинути в неї тільки один бюлетень.
Таке ж покарання загрожує тим особам, які спробують отримати виборчий бюлетень від будь-якої іншої особи, крім члена виборчої комісії. Також — за масове підвезення виборців до місця, де ті повинні голосувати і за передачу коштів або подарунків в якості винагороди за голосування.
Таке ж покарання відповідно до законів України загрожує, якщо буде зафіксовано спробу передачі бюлетеня сторонній особі.
При цьому найбільш сувора відповідальність, а саме — позбавлення волі на термін від 5 до 7 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк від 1 до 3 років — передбачена законом за будь-які пошкодження виборчих урн.
Якщо ви стали свідком будь-якої позаштатної ситуації на виборчій дільниці, потрібно відразу ж звернутися і повідомити про це голові виборчої комісії, офіційним спостерігачам на виборах і звернутися до поліції.

Володимир Милосердов

Від редакції

У минулому випуску нашої газети ми розповідали про те, що, на жаль, мають місце випадки включення до списку виборців померлих, а прізвища деяких виборців, якимось чином, із цих списків зникли.
Під час бесіди зі Світланою Крушиницькою вона пояснила, що всі зміни до списків виборців вносяться тільки при умові надання підтверджуючих документів в оригіналі. Тобто, якщо людина померла, треба пред’явити свідоцтво про смерть, якщо змінено прізвище, наприклад при заключенні шлюбу – новий паспорт і т.і.
Щомісячно база Держреєстру оновлюється завдяки даним, які надаються органами юстиції, МВС (придбання або втрата права голосу, інформація про померлих, інформація про осіб, які змінили виборчі адреси, змінили прізвище тощо). Державна пенітенціарна служба надає дані про осіб, які відбувають покарання, Міноборони – про військовослужбовців строкової служби, Міністерство охорони здоров’я – про людей, які не в змозі самостійно пересуватися. Але, на нашу думку, не можна виключати так званий людський фактор, завдяки якому не все робиться, як хотілось би. Тільки цим можна пояснити недосконалість виборчих списків.
Ще раз нагадуємо: якщо вам не принесли запрошення на другий тур, перевірте себе у списках будь-яким способом. Приходьте на виборчі дільниці та голосуйте, щоб ніхто не зробив цього за вас.

Читайте также:

Добавить комментарий

%d такие блоггеры, как: