Про продаж землі наразі говорити ще рано

У четвер голова Якимівської районної ради Юрій Шило запросив до свого робочого кабінету представників обох районних газет аби висловити свою думку щодо анонсованого новою владою продажу землі сільськогосподарського призначення.

  • Споконвічно наші пращури воювали за свою землю, проливали за неї кров, відстоюючи своїм ратним подвигом територіальну цілісність. Стаття 13 Конституції України гласить, що земля, надра, шельф – є власністю українського народу. Органи державної влади, місцевого самоврядування управляють ними від імені українського народу. З 2014 року в Україні започаткована і проводиться реформа місцевого самоврядування. Я хочу зробити аналіз, як продаж землі вплине на розвиток місцевого самоврядування і його повноваження. Зараз громади отримують доходи з єдиного сільськогосподарського податку ІV-ї групи, який з 2015 року збільшився у 22 рази. Рішенням уряду у місцевих громадах залишається 100% надходжень від сплати за землю. Завдяки цьому, такі громади, як наші, мають змогу економічно і соціально розвиватися. Бюджетна і територіальні реформи дали громадам великі повноваження, які раніше були на плечах держави. Зараз ОТГ утримують і керують освітою, медициною, культурою. Але для їх розвитку потрібні ресурси, тобто кошти, які не покриваються тими надходженнями, якими держава наділила такі громади – це неправильно, особливо після того, як минулого року Кабмін змінив нормативно-грошову оцінку земель сільськогосподарського призначення. Один га землі у нашому районі до 2018 року коштував 36-38 тис. грн., а у 2019 році ця вартість зменшилася вдвічі, до 18-19 тис. грн. Зрозуміло, що земельний податок, який обраховується від нормативно-грошової оцінки землі, теж зменшився вдвічі. І настільки ж наші громади отримали менше надходжень у свої скарбниці.
    Що буде далі, коли Верховна Рада прийме закон про продаж землі? Будуть тільки втрати для місцевих бюджетів. Розглянемо це на конкретному прикладі. Зараз у нашому районі є 7-8 тис. га земель державної власності. Юридична особа, яка обробляє такі землі, сплачує єдиний земельний податок у сумі приблизно 350 грн за гектар та 1200-1800 грн. за оренду одного га. Якщо цю землю буде продано, то юридична особа буде сплачувати тільки земельний податок. Втрати будуть на десятки мільйонів гривень. А якщо власником землі буде іноземна компанія, то вона буде дбати тільки про прибутки свої і своєї країни.
    Конституція України і деякі закони зобов’язують державу компенсувати місцевим громадам втрати, якщо вона, держава, своїми рішеннями призведе до таких втрат. Але наразі ніякого механізму компенсації цих втрат немає. Повноваження громадам держава надала величезні, а своїх зобов’язань не дотримується. Вимальовується така схема – даємо повноваження, забираємо ресурси. До чого це приведе? Це приведе до вимирання села, значна частина населення виїде на заробітки за кордон, народжуваність впаде ще більше, і Україну, як аграрну державу, на мою думку, чекає плачевна перспектива. І це відбудеться дуже скоро, через якихось 2-3 роки. На нас чекає оптимізація шкіл, медичних закладів і закладів культури, бо не буде коштів на їх утримання, а це – повний занепад. Тому, на мою думку, про продаж землі наразі говорити ще рано. На місцях треба створити земельні банки, треба надати оптимальні умови для роботи сільгоспвиробників, треба створювати нові фермерські господарства, треба розширювати право на продаж оренди землі, і це буде правильно. Про те, що вести розмову щодо продажу землі не на часі, кажуть і в асоціації сільських і селищних рад, і в асоціації районних і обласних рад, і в асоціації фермерів України, і в Аграрному союзі України.
    Юрій Володимирович відповів ще на кілька запитань редактора газети «Слово трудівника» та, користуючись нагодою, привітав жителів Якимівського району з Днем захисника України та з Покровою Божої Матері.

Від редакції:

На позачерговій сесії Якимівської селищної ради депутати прийняли рішення підготувати звернення до Президента України, Верховної Ради та Кабінету Міністрів щодо неприпустимості прийняття законодавчих актів, постанов і указів, які інакше, як геноцидом українського народу, не назвеш. Це стосується не тільки реформ у сфері освіти та медицини, а й земельних питань. Таке звернення буде прийняте на черговій сесії селищної ради.

Наталя Солодка-Могилевська
Фото Ірина Милосердова

Читайте также:

Добавить комментарий

%d такие блоггеры, как: