І знову все про субсидії

Майже кожен рік правила видачі субсидій в нашій державі змінюються. Для когось це добре, комусь це не подобається, але правила — це закон і його потрібно виконувати всім нам, громадянам. На жаль, ця тема мало висвітлюється в ЗМІ нашого селища (відсутність місцевого радіо і телебачення). Наше видання із року в рік піднімає цю тему, щоб якось заповнити інформаційний вакуум, адже вона на часі і актуальна. На жаль, рівень життя в Україні чи не найнижчий серед багатьох Європейських країн, а отже, без отримання субсидій не обійтися. На прохання багатьох наших читачів розповімо про основні вимоги та норми споживання комунальних послуг при одержанні допомоги у вигляді субсидій.

Тож почнемо – за законодавством України право на отримання державної субсидії мають сім’ї, чиї витрати на оплату житлово-комунальних послуг (в межах встановлених норм споживання та з урахуванням пільг) перевищують розмір обов’язкового відсотка платежу. Сума платежу для кожного домогосподарства визначається індивідуально і залежить від сукупного доходу сім’ї.
У 2019 році внесено зміни до порядку надання пільг та субсидій на оплату житлово-комунальних послуг. Одним із нововведень уряду є пропозиція тимчасової відміни пільг на квартиру. Таким чином, на період отримання субсидії громадянам, які мають пільги на оплату житлово-комунальних послуг, вони нараховуватись не будуть. Квартиронаймачі, які сплачують комунальні послуги відповідно до договору оренди, також мають право на надання субсидії. Право на отримання субсидії готівкою на придбання скрапленого газу твердого та рідкого пічного побутового палива надається тим громадянам, чиє житло не забезпечується електро, — тепло, або газопостачанням для обігріву.
Через нові правила нарахування житлово-комунальних компенсацій в 2019 році, право на отримання субсидій втратили наступні категорії громадян:

 • Орендодавці, які не задекларували доходи від здачі в оренду майна.
 • Особи, які вчинили одноразову покупку або оплатили послуги вартістю понад 50 тисяч гривень.
 • Володарі автомобілів, з дня випуску яких пройшло менше 5 років. Вийняток становлять мопеди або машини, видані соц.органами.
 • Особи, які протягом 12 місяців перед зверненням за субсидією отримали спадщину або іншим законним способом набули право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб.
 • Боржники з оплати житлово-комунальних послуг, загальна сума заборгованості яких перевищує 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (340 гривень).
 • Власники житлових приміщень з великою квадратурою: площа квартири перевищує 120 м², а будинку — 200 м².
 • Особи працездатного віку, які не працюють, не навчаються і не перебувають на обліку в Центрі зайнятості як безробітні. Таким громадянам автоматично зараховують в дохід три прожиткових мінімуми, що істотно знижує ймовірність нарахування субсидії.
  Нагадуємо нашим читачам, що субсидія надається з місяця звернення за її призначенням – на неопалювальний сезон з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон – з 1 жовтня по 30 квітня. Для орендарів житла правила одержання субсидій дещо інші. Відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг здійснюється за наявністю договору найму (оренди).
  Для домогосподарств, які використовують природний газ/електроенергію для індивідуального опалення, розмір субсидії на опалювальний сезон розраховується з 16 жовтня по 15 квітня включно.
  Для одержання більш повної інформації стосовно умов призначення субсидій в Якимівській ОТГ мені прийшлося навідатися в Управління соціального захисту населення Якимівської районної державної адміністрації Запорізької області, що знаходиться по вул. Пушкіна, буд. 20 А. Коли я зайшов у будівлю, то побачив дуже багато людей, що товпилися у вестибюлі. Поспілкувавшись з людьми стало зрозумілим, що основна маса прийшла за переоформленням субсидій, але були й такі, що звернулися за допомогою вперше.
  Як сказала головний спеціаліст відділу з призначення соціальної допомоги та субсидій Ірина Валеріївна Синицина, до якої автор звернувся за роз’ясненням – при відсутності змін в родині перерахунок субсидій здійснюється автоматично і не вимагає додаткового звернення до органів соцзахисту. Субсидія не призначається, якщо у громадян є борг по оплаті комуналки строком більше одного місяця. До цього треба додати також той факт, що при розрахунку доходу сім’ї для призначення субсидії не враховується державна соціальна допомога на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також допомога внутрішньо переміщеним особам. Решта видів соціальних виплат(в тому числі стипендія) підлягають обліку.
  На моє запитання, як одержати субсидію на фактично проживаючих мешканців, Ірина Валеріївна відповіла, що це здійснюється на підставі письмової заяви субсидіанта з відповідним проханням. При цьому, в декларації вказується повний склад зареєстрованих мешканців, але з позначкою «не проживають» навпроти відсутніх членів сім’ї.
  На підставі цих документів, а також довідки, що підтверджує факт не проживання конкретної особи за цією адресою, соціальний інспектор перевіряє матеріально-побутові умови і складає акт. За результатами перевірки співробітниками УСЗН готується подання на Комісію, рішення якої є обов’язковим для виконання ЖКГ.
  Уточнення: Винесення такого рішення жодним чином не впливає на прописку громадян, відсутніх за зареєстрованим місцем проживання. Вони як і раніше будуть прописані за старою адресою, але на період їх відсутності плата за комунальні послуги їм нараховуватись не буде!
  Як ще уточнила Ірина Валеріївна, перерахунок субсидій здійснюється без звернення громадян у таких випадках: при зміні тарифів на послуги ЖКГ, зміні соціальної норми житла та нормативів користування комунальними послугами. Прикладом цих змін на опалювальний період 2019-2020 рік є (з урахуванням коефіцієнтів по Запорізькій області) норма споживання газу для опалення квартир – 2,832 м³/м² площі проти 3,186 м³/м² площі в опалювальному сезоні 2018-2019 року; відповідно – 3,88 м³/м² площі проти 4,365 м³/м² площі для опалення будинків в минулому опалювальному сезоні. Норма споживання електроенергії для опалення квартир та приватних будинків не змінилася і відповідно становить: — 21,24квт./м² площі та 29,1квт./м² площі.
  Як бачимо, норми споживання газу на опалення при нарахуванні субсидій протягом опалювального сезону 2019-2020 суттєво зменшилися, що викликає обурення серед громадян. І це цілком логічно, адже багато з сімей ледь виживають в наш непростий час. Щодо нарахування субсидії за жовтень місяць 2019 року (з 16 по 31) то приходити за довідками не потрібно. Для цього краще за все вже в листопаді місяці подзвонити по телефону за номерами: 6-11-14 та 6-11-22.

Також продовжується монетизація субсидій у вигляді безготівкових переказів на індивідуальні картки. Людям пенсійного віку монетизація йде разом з пенсією чи то на картки, чи у вигляді готівки при одержані пенсій готівкою. Як мабуть ви вже знаєте, що перекази на картки супроводжувалась SMS повідомленнями в мобільних телефонах чи смартфонах. Ця практика буде продовжуватися й на новий опалювальний період 2019-2020 року. Деякі з громадян обурені тим, що не одержали субсидії в період з 1 травня по 15 жовтня і цьому явищу є пояснення – відсутність опалення. Саме левову частку затрат на опалення й компенсують за допомогою субсидій. Немає опалення – немає субсидій, а які й є, то тільки в невеликому обсязі та й то категорії громадян , як правило, з мінімальною пенсією чи мінімальною зарплатнею.

Матеріал підготував
Сергій Білецький

Читайте также:

Добавить комментарий

%d такие блоггеры, как: