День пам’яті жертв голодомору

Сьогодні українці відзначать День пам’яті жертв голодомору. Голод, організований у 1932-33 роках тодішнім керівництвом СРСР, признаний і в Україні, і в багатьох країнах світу геноцидом українського народу. Але й сьогодні щодо цього йде полеміка, вивчаються факти, свідчення, документи. Частина дослідників вважає причиною голодомору засуху в Україні у 1931 році. Але чомусь через засухи у 20-ті роки людські втрати не були такими масштабними. Інші дослідники мають докази, що цей факт історії – акція, спланована на винищення голодом саме українців, і звертають увагу, що голод, який був у цей же час на Кубані, Казахстані, Сибіру, Білорусі і в інших регіонах СРСР, був не скрізь, а лише там, де проживали етнічні українці.


Ще одна версія голодомору – індустріалізація країни будь-якою ціною. У 1929 році було прийняте політичне рішення знайти швидкі гроші для завершення індустріалізації країни. З 1930 року почалося масове викачування ресурсів з селян, а їх самих мільйонами вивозили у міста на будівництво промислових об’єктів. У 1930 році в країні зібрали чудовий врожай зернових. 1931 рік відзначився посухою, але, дивлячись на минулий рік, плани на врожай були подвоєні. Ці плани виконати було неможливо, але у влади було інше завдання — виконати їх будь-якою ціною. Тому були започатковані програми хлібозаготівель, через що у селян відбиралося все, що можна застосувати у якості їжі. У травні 1932 року в Україні не залишилося жодного граму посівного матеріалу, а у селян — нічого їстівного. Їм заборонили виїжджати за межі України, і тільки навесні 1933 року були відкриті пункти громадського харчування на польових станах, де годували тільки тих, хто працював на посівній. Для інших колгоспників роботи не було, а нема роботи – нема і харчування. Тих селян, хто намагався з пунктів харчування принести додому харчі або жменю зерна – суворо карали.
Звичайно, ця політика влади щодо селян, спонукала останніх на рух опору. З лозунгами «Хай живе самостійна Україна», «Геть СРСР», «Геть комуну» натовпи селян, озброєні вилами, сокирами, лопатами, зі співом сучасного гімну України, нападали на місцеві органи влади, змушуючи тікати партійців і комсомольців. Влада у свою чергу вирішила показати селянам, що таке справжній голод і відібрала у них все до останньої зернини. Це ще одна версія виникнення голодомору.
Як би там не було, але у листопаді 1998 року президентським указом був започаткований День пам’яті жертв голодомору. І хоча у 2000-му, 2004-му, 2007-му роках іншими указами президента вносилися зміни щодо відзначення цієї сумної дати, вона вже 12 років поспіль відзначається в останню суботу листопада.
Вчора на центральному цвинтарі Якимівки біля меморіалу жителі райцентру, представники місцевих органів влади, самоврядування та громадськості, вшанували пам’ять жертв голодомору хвилиною мовчання, поклали квіти та запалили лампадки.
Український інститут національної пам’яті закликає сьогодні о 16:00 годині вшанувати жертв голодомору — запалити свічку пам’яті у своєму вікні.

Володимир Милосердов

Читайте также:

Добавить комментарий

%d такие блоггеры, как: