Горить стерня, палають лісосмуги

Якимівський край славиться великими та родючими землями. Нещодавно у нашому районі закінчилась жнива, і ми попросили розповісти, як пройшов збір зернових у цьому році заступника начальника управління агропромислового розвитку Якимівської райдержадміністрації Олексія Івановича Переходу. Він розповів, що загалом врожайність у районі склала 27,8 ц/га, щоменше, ніж у минулому році. Площа зернових нині складає 28023 га. (оз. пшениця — 17982 га, оз. ячмінь — 2244 га, ярові, зернові та зернобобові культури — 7741 га). Середній обласний показник урожайності зернових склав 32,5 ц/га. Найбільший урожай по району зібрали ТОВ: «Оріяна – Агро», «Мелітопольська Черешня» та «Орхідея». В середньому кожен із них зібрав приблизно 43 ц/га.

Агропромисловий комплекс є основою економіки району, і від ставлення господарів до своїх земель, вчасного внесення добрив та належного догляду, залежить врожайність усіх сільськогосподарських культур. Після збору врожаю зернових, на полях залишається велика кількість так званого «другого врожаю», а саме — соломи. Для того, щоб засіяти поле знову, солому та стерню треба кудись подіти. А це додаткові трудові та енергетичні ресурси, на які не всі господарі готові витрачати кошти. Багатьох цікавить тільки можливість, як можна дешевше і легше заробити. Такі господарі вважають, що один сірник може вирішити усі їхні проблеми. «Як швидко та дешево ми прибрали стерню і солому, та ще й золою удобрили поле» — мабуть, думають такі фермери,і їх абсолютно не цікавить якої шкоди довкіллю завдає їх «економність». Стерню на полях нещадно спалюють, полум’я нерідко перекидається на лісосмуги, і майже щовечора жителі Якимівщини, спостерігають стовпи диму на горизонті. Лише за період з 25 червня по 27 липня пожежні бригади виїзжали на 63 виклики по пожежі на стернях та в екосистемах. В нашому районі на спалюванні стерні вже спіймали багато підприємств, але в основному це дрібні фермерські угіддя, які вчиняють справжній злочин проти природи та людини. Поспілкувавшись із спеціалістами агропромислової галузі, я дізнався багато цікавої інформації стосовно пожеж стерні та їх наслідків. З’ясовується, що окрім шкідливих викидів у атмосферу, спалювання стерні збіднює землю, яка втрачає корисний на мікроелементи шар ґрунту — гумус. Ці поля більш схильні до вітрової ерозії, а вивітрювання ґрунту приводить до таких процесів, як спустелювання. Разом із соломою та стернею гине місцева фауна та корисні мікроорганізми у верхньому шарі ґрунту. Неконтрольоване полум’я – страшна сила. Знищивши все на полі, вогонь перебирається на сусідні лісосмуги та посадки, які грають велику роль в екосистемі. Вони захищають врожай від шкідливих суховіїв, затримують вологу та перешкоджають ерозії ґрунтів. Врожайність зернових культур на захищених лісосмугами полях підвищується в середньому на 2-3 ц/га. Також полум’я може пошкодити лінії електропередач, газові труби та привести до страшної біди. Що ж говорити про те, якщо вогонь добереться до населених пунктів?

Підвищення родючості ґрунтів – одне з пріоритетних завдань будь-якого агронома. Класична система підвищення якості ґрунту обумовлює внесення в нього мінеральних добрив, а через те, що в нашому районі тваринництво не є профільною галуззю, перегною для добрив у нас також немає. Але є і альтернативний шлях. Сучасна техніка вже давно вийшла на новий рівень та з успіхом використовується у багатьох країнах Європи. Справжні дбайливі господарі замість того аби спалювати стерню, використовують спеціальні комбайни, що при зборі врожаю подрібнюють солому, яку потім заорюють у землю, не завдаючи шкоди екосистемі та збагачуючи таким чином ґрунт. В нашому районі таку техніку вже придбали і успішно використовують багато господарств, такі як: ФГ «Исток», «Вита», «Дім.Агро», ТОВ «Агро-Давидівка», ТОВ «Таврія» та інші. Їх небайдужість та грамотна господарська діяльність спрямована до європейських стандартів. Треба відходити від варварських методів спалювання стерні та карати всіх тих, хто не дотримується правил дбайливого використання землі. Якщо ви помітили пожежу, негайно повідомте про це у службу 101, бо тільки разом ми зможемо зберегти родючість нашого грунту – найбільшого багатства країни.

Богдан Тихонов

1 комментарий

Добавить комментарий

%d такие блоггеры, как: