Нова Українська Школа. Що чекає школярів?

«Нова Українська школа» — у багатьох це словосполучення вже не викликає здивування. Воно означає, що цього року першокласники підуть до школи за новими правилами. За інформацією з офіційного сайту, «Нова українська школа – це ключова реформа Міністерства освіти і науки. Головна мета – створити школу, у якій буде приємно навчатись і яка даватиме учням не тільки знання, як це відбувається зараз, а й вміння застосовувати їх у житті». Тепер велика кількість шкіл з усієї країни, а також школи Якимівської ОТГ, більше не проводять вступні конкурси для майбутніх першокласників — все вирішує місце проживання дитини.

Але у великих містах, таких, як Київ і Харків, з цими змінами прийшли нові проблеми. За інформацією сайту «Kharkiv Today» — батьки в паніці, бо у багатьох харківських першокласників цього року є всі шанси «загубитися» між школами. В ті ліцеї та гімназії, куди батьки планували віддати їх за конкурсом, тестування та іспити скасували, а школи, куди можна було б піти за місцем прописки — переповнені. Щоб зрозуміти, як ідуть справи із зарахуванням школярів у школи Якимівської ОТГ, я звернувся до головного спеціаліста відділу освіти молоді та спорту селищної ради Марини Володимирівни Сушко, яка надала пояснення про Нову Українську Школу (НУШ).

Загальна інформація про НУШ

Марина Володимирівна розповіла, що в Україні з нинішнього року змінився порядок прийому до першого класу. Якщо раніше спеціалізовані школи або гімназії відбирали дітей на конкурсній основі, то тепер основним критерієм є місце проживання дитини. Є наказ селищного голови «Про розподіл території обслуговування», де кожній школі виділяють територію обслуговування, з якої вони набирають дітей до першого класу. У нашому селищі є три шкільні заклади: гімназія, ЗОШ №1 і ЗОШ №2, тому і територію селища «розподілили» на три частини.

Батькам, які віддають дітей до першого класу НУШ, потрібно надати наступні документи: заява про вступ дитини до школи; копія свідоцтва про народження; оригінал або копія медичної довідки (копію, якщо ви подаєте документи в кілька шкіл відразу, після зарахування потрібно замінити оригіналом).
Ніяких довідок про територіальну прив’язку не потрібно. Щодо дітей переселенців, то вони також матимуть змогу навчатися по новій системі, з цим проблем немає, враховуючи, що їх в ОТГ не більше десяти.

Принцип розподілу школярів

Зважаючи на нинішні зміни, мені стало цікаво, а якої точки зору з цього питання дотримуються батьки майбутніх школярів. Дізнався, що перший набір, до 31 травня, школи проводили тільки із своїх територій обслуговування. Але далеко не всі батьки бажають віддавати дитину в школу за «місцем проживання». За словами Марини Володимирівни, у всіх батьків є право вибору. Відтак, з 1 до 15 червня школи мали право взяти дітей з іншого району обслуговування, якщо у них є вакантні місця. Однак, 15 червня це ще не остаточна дата прийняття нових учнів. Набір у школах триватиме аж до 1 вересня. Це робиться для упорядкування, адже нам, зазначила Марина Володимирівна, треба знати остаточну кількість дітей у школах, щоб ми мали змогу замовити дедуктивний матеріал, меблі та комп’ютерну техніку. Зараховувати і відраховувати школярів також можна протягом року. Хтось відбуває, хтось прибуває.
Поки що батьки мало що знають про нововведення, які втіляться в життя у наступному навчальному році, але були здивовані новій системі проведення занять з учнями, мовляв, чому можна навчити дитину, якщо половину відведеного для занять часу вона буде займатися власними справами?

Як каже Марина Сушко, до початку нового навчального року в ОТГ планується набрати 19 перших класів. У кожній із сільських шкіл — по одному, по 2 класи в Якимівській гімназіі і ЗОШ №2, а також 3 класи у ЗОШ №1.

Зараз в Якимівській ОТГ 310 майбутніх першокласників — в порівнянні з минулими роками, це цифра велика. А що робити, якщо кількість дітей перевищує загальну кількість вільних місць? «По закону, 30 учнів – це максимальна наповненість одного класу. Якщо, наприклад, є 35 бажаючих, то ми не можемо переступити закон і візьмемо тільки 30 дітей. При наявності декількох вільних місць, між батьками «з іншої території» буде проводитися жеребкування. Так вирішило міністерство», каже Марина Володимирівна.

Тепер предмети в початковій школі будуть інтегрованими, тобто об’єднуватимуться навколо цікавих для дитини тем і проблем. Багато занять відбуватимуться в ігровій формі, що допоможе краще концентрувати увагу. До того ж, буде зроблено акцент на індивідуальних особливостях кожного учня.

Саме такі нові правила. Але чи потрібне територіальне розподілення між школами у нашому невеликому селищі, де відстань між ними не є критичною, а батьки, можливо, мали зовсім інші плани, щодо навчання власної дитини? Тим паче, що у цьому році кількість першокласників в нашій ОТГ перевищує показники минулих років.

Підвищення кваліфікації вчителів

Внаслідок впровадження нових змін у навчальному процесі, виникає питання, а чи здатні вчителі з багаторічним досвідом праці навчати дітей, використовуючи нестандартний підхід?
Цього року, першокласників по всій країні навчатимуть 22 тис. вчителів початкових класів. Саме вони вчитимуть першачків більшості предметів і саме для них підвищення кваліфікації закінчилося у першій половині червня. Наказом Міністерства освіти і науки затверджена типова програма підвищення кваліфікації цих вчителів, що складається із дистанційного онлайн-курсу на порталі EdEra та трьох очних сесій в обласних інститутах післядипломної педагогічної освіти, в межах яких спеціально підготовлені тренери закріплюватимуть знання педагогів на практиці. З 15 лютого до 6 березня 2018 року – на базі інститутів післядипломної педагогічної освіти провели першу настановчу сесію для вчителів цієї категорії. Вона тривала 2 дні. У березні-квітні – педагоги пройшли другу очну сесію, що тривала 3 дні. У травні-червні – провели фінальну та найдовшу третю очну сесію для вчителів.

За словами методиста методичного кабінету Галини Климової з 4 по 8 червня цього року на базі КЗ «Якимівська ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 селищної ради» була організована і проведена третя очна сесія підвищення кваліфікації (тренінг) вчителів початкових класів першокласників 2018-2019 навчального року. Тренінг щоденно відвідували 23 вчителя.

Дуже цікавими і змістовними були зустрічі з регіональними тренерами Запорізької області, які ознайомили вчителів з методиками викладання математики(Світлана Пейчева — вчитель початкових класів Мелітопольського району), навчання грамоти (Ольга Петрик — методист кафедри початкової освіти), плануванням та організації інклюзивної освіти.

Тетяна Гура – проректор з наукової роботи та міжнародної діяльності Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти (ЗОІППО) провела практичну роботу з The LEGO Foundation щодо впровадження ігрових методів навчання в освітній простір Нової української школи.

Заключна частина — вручення сертифікатів слухачам. Цю місію виконала регіональний тренер, директор ЗОШ №13 Мелітополя Олена Галацан. Сертифікати одержали 23 вчителя, які з 1 вересня 2018 року почнуть працювати по програмі НУШ.

Відділ освіти, молоді та спорту, регіональні тренери та вчителі дуже вдячні за організацію та створення належних умов для проведення тренінгів КЗ «Якимівська ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Якимівської селищної ради» (директор Олена Подольська), відповідальній за тренінг Олені Іващук та старості групи Ірині Сляднєвій.

Фінансування шкіл

4 квітня нинішньою року Кабінет Міністрів прийняв постанову, якою розподілив 1 млрд. 385,2 млн. грн. бюджетної субвенції на створення «Нової української школи». Зокрема, 998,7 млн. грн. направлено на закупівлю обладнання для класів початкової школи, а 386,5 млн. грн. — на навчання вчителів. Як запевнила міністр освіти і науки Лілія Гриневич, необхідне матеріальне забезпечення всі школи отримають до 1 вересня.

Марина Володимирівна каже, що гроші на нове шкільне приладдя (парти, комп’ютерна техніка, дедуктивні матеріали) вже виділені. Зараз оголошена тендерна процедура на покупку матеріалів через «Прозоро». Поки що грошей вистачить на придбання ноутбуків, по одному на кожен перший клас, а також спеціальних шкільних парт і стільців індивідуально для кожного учня. До 1 вересня всіх дітей забезпечать всіма необхідними приладами, але коштів на закупку планшетів для кожної дитини поки що немає. Підручники для майбутніх школярів вже замовлені, залишається тільки чекати на них. Спеціаліст відділу освіти Марина Сушко розповіла цікаву інформацію про подальшу долю 10-11 класів у Якимівських школах та багато іншого. Читайте про це у наступних номерах.

Дмитро Губін

Читайте также:

Добавить комментарий

%d такие блоггеры, как: